Prowadzenie pod wpływem / Co grozi za prowadzenie pod wpływem?

Konsekwencje jakie groza nam za prowadzenie pod wpływem alkoholu uzależnione są od ilości alkoholu we krwi. Jeżeli ilość ta przekracza zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg sprawca odpowiada za przestępstwo - poniżej wskazanych wartości (jednak co najmniej odpowiednio 0,2 promila i 0,1 dm3 w wydychanym powietrzu) mamy do czynienia z odpowiedzialnością za wykroczenie.

 

Odpowiedzialność z kodeksu wykroczeń

 

Zgodnie z art. 87 Kodeksu Wykroczeń kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 

Dodatkowo sad orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Uwaga! Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd niebędący pojazdem mechanicznym podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

 

Odpowiedzialność za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego


Zgodnie z art. 178a kodeksu karnego za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego sad może skazać na następujące kary:

 

  1. Kare grzywny w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych (stawka dzienna może wynosić od 10 do 2000 zl);

  2. Kare ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 12 miesięcy;

  3. Kare pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 2 lat.

 

Dodatkowo sad orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 10 lat.

 

Uwaga! Sprawca, który prowadził pojazd niebędący pojazdem mechanicznym (np. rower) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Surowszej odpowiedzialności podlega osoba, która była wcześniej prawomocnie skazana za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688